Custom Call Makers

Entering a custom call has never been easier! We have redesigned the entire contest to make things a whole lot more transparent. We've added tons of features, made the process of registering custom calls much easier, and created a way for our call makers to get more feedback about their custom calls they have worked so hard to make.  This system was put into place for you, the call maker, to have access to more information than ever before.  Need guidance or have questions, please contact Karen Cavender at (803)-637-7428.  She will be glad to assist you.

Call Buying

Now buying custom calls made by professional call makers is a lot easier. We have implemented ways to do away with the long lines and paper forms that have plagued the contest for several years now.

Almost everything can be done online now including registering for bid numbers and bid paddles, paying for custom calls you have won and even a way to watch what a custom call has sold for without ever actually bidding on it.  EVEN BETTER than that, we have made improvements to the whole system in an attempt to do away with man made errors. Reducing manual input into the system will ensure you are charged only for the calls you actually bid on.

Gaylord Opryland Resort & Convention Center

Our contest is held annually at the Gaylord Opryland Resort and Convention Center, 2800 Opryland Drive in Nashville, TN. Convention dates are February 14-18, 2018. 

The Gaylord Opryland Resort is a BEAUTIFUL resort and while you are there, you can expect an extraordinary experience and relaxing stay . Rates vary depending on time of year you book and rooms fill up fast.... SO don't forget to call and book your room now.... you won't regret it!!

STRUGGLING WITH REGISTERING? WE ARE HERE FOR YOU!

We did not build this system to replace the actual people who are working this contest. We built this system to give a little more information to the people who are part of this contest.

If you STRUGGLING with registering or have questions, we are still here for you to help along the way. Just give us a call at (803)637-7428 and we will give you a hand so that no call maker or buyer is ever left out. 

Register or Sign in Now

Contest Winners

We, ADMIRE YOU, the CALL MAKERS, who spend your time, resources and talent to make and enter this contest year after year. This is one way we enjoy recognizing your efforts and displaying to the world just how good you are!  Here are the winners from this contest!

Most Notable

#1091

1st Best of Class I

Timothy

Oldham Jr.

(Newburgh, IN)

#583

2nd Best of Class I

Clayborn

Dotson

(williamson, wv)

#945

3rd Best of Class I

Andy

Cobb

(Harvest, AL)

#1095

1st Best of Class II

Timothy

Oldham Jr.

(Newburgh, IN)

#747

2nd Best of Class II

Donald

Bald

(Lebanon, IL)

#105

3rd Best of Class II

Ralph

Permar

(Old Zionsville, PA)

#751

1st Best of Class III

Donald

Bald

(Lebanon, IL)

#752

2nd Best of Class III

Donald

Bald

(Lebanon, IL)

#949

3rd Best of Class III

Andy

Cobb

(Harvest, AL)

#1091

Earl Mickel Award winner

Timothy

Oldham Jr.

(Newburgh, IN)

#1402

Amateur Grand National Decorative Call Maker of the Year

Chris

Rice

(Lincoln, Ne)

#950

1st Best of Class IV

Andy

Cobb

(Harvest, AL)

#1366

2nd Best of Class IV

Chris

Rice

(Lincoln, Ne)

#1011

3rd Best of Class IV

Nicholas

Metcalf

(London, KY)

#1404

Youth Decorative Turkey Call Maker of the Year

Cody

Rice

(Lincoln, NE)

#1103

Grand National Champion of Champions

Timothy

Oldham Jr.

(Newburgh, IN)

Category 1 - Decorative Box Call (glued box and glued lid design, other than...

  1. #945 - Andy Cobb (Harvest, AL)
  2. #1185 - Steve Meyer (Watford City, ND)
  3. #1239 - Thomas Jameson (Jacksonville , FL)
  4. #1237 - Thomas Jameson (Jacksonville , FL)
  5. # - (, )

Category 2 - Decorative Box Call (solid one piece box and lid of natural woo...

  1. #1035 - Steve Savage (Alabaster , Al)
  2. #1300 - Bob Fulcher (Huber Heights, oh)
  3. #1033 - Steve Savage (Alabaster , Al)
  4. #1186 - Steve Meyer (Watford City, ND)
  5. # - (, )

Category 3 - Decorative Box Call (carved and painted)

  1. #583 - Clayborn Dotson (williamson, wv)
  2. #15 - Eric Steinmetz (Stroudsburg , Pa)
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 4 - Decorative Box Call (carved NOT painted)

  1. #53 - Chris Williams (Ninety six, SC)
  2. #52 - Chris Williams (Ninety six, SC)
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 5 - Decorative Box Call (laminated only)

  1. #1036 - Steve Savage (Alabaster , Al)
  2. #716 - chris LaTona (painesville, oh)
  3. #715 - chris LaTona (painesville, oh)
  4. #1037 - Steve Savage (Alabaster , Al)
  5. #37 - Steve Brown (West Columbia , SC)

Category 6 - Decorative Box Call (inlaid only)

  1. #1240 - Thomas Jameson (Jacksonville , FL)
  2. #1009 - Nicholas Metcalf (London, KY)
  3. #1010 - Nicholas Metcalf (London, KY)
  4. #1238 - Thomas Jameson (Jacksonville , FL)
  5. # - (, )

Category 7 - Decorative Box Call (wood burnt only)

  1. #927 - Bill Howard (Miamisburg, OH)
  2. # - (, )
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 8 - Decorative Box Call (open)

  1. #1091 - Timothy Oldham Jr. (Newburgh, IN)
  2. #586 - Clayborn Dotson (williamson, wv)
  3. #1243 - Thomas Jameson (Jacksonville , FL)
  4. #1241 - Thomas Jameson (Jacksonville , FL)
  5. #613 - Greg Reynhout (Kalamazoo, MI)

Category 9 - Decorative Box Call Amateur (open)

  1. #1187 - Steve Meyer (Watford City, ND)
  2. #1189 - Joshua Daniels (Indianapolis, In)
  3. #1072 - Tommy Carter (Gallatin, TN)
  4. #928 - Bill Howard (Miamisburg, OH)
  5. #929 - Bill Howard (Miamisburg, OH)

Category 10 - Wingbone Yelper (thread wrapped only)

  1. #1404 - Cody Rice (Lincoln, NE)
  2. #1364 - Chris Rice (Lincoln, Ne)
  3. #1365 - Chris Rice (Lincoln, Ne)
  4. #875 - Birdman Wingbone Calls (Dola, OH)
  5. #876 - Birdman Wingbone Calls (Dola, OH)

Category 11 - Wingbone Yelper (open)

  1. #746 - Donald Bald (Lebanon, IL)
  2. #652 - Steve Howe (Johns Island , SC)
  3. #1400 - Chris Rice (Lincoln, Ne)
  4. #8 - Kevin Rouse (Dandridge , Tn)
  5. #1401 - Chris Rice (Lincoln, Ne)

Category 12 - Turned Barrel trumpet style (no carving and/or painting)

  1. #105 - Ralph Permar (Old Zionsville, PA)
  2. #750 - Donald Bald (Lebanon, IL)
  3. #1408 - greg lucas (alabaster, al)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 13 - Air operated Yelper (open, other than categories 10-12)

  1. #747 - Donald Bald (Lebanon, IL)
  2. #1375 - Kevin Poeschel (Elkhorn, WI)
  3. #663 - Austin Bott (Jim Thorpe, PA)
  4. #946 - Andy Cobb (Harvest, AL)
  5. #11 - Kevin Rouse (Dandridge , Tn)

Category 14 - Tube Calls

  1. #104 - Ralph Permar (Old Zionsville, PA)
  2. #849 - Steve McNeil (Auburn, Il)
  3. #671 - Jake Naessen (Shell Lake , WI)
  4. #1123 - Paul Hicks (Manila, Ar)
  5. # - (, )

Category 15 - Air Operated Yelper Amateur Open (including yelpers, locator ca...

  1. #1402 - Chris Rice (Lincoln, Ne)
  2. #1403 - Chris Rice (Lincoln, Ne)
  3. #1409 - greg lucas (alabaster, al)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 16 - Friction Call - carved and/or carved and painted only (slate, g...

  1. #587 - Clayborn Dotson (williamson, wv)
  2. #588 - Clayborn Dotson (williamson, wv)
  3. #1376 - Kevin Poeschel (Elkhorn, WI)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 17 - Friction Call - solid one piece pot of natural wood, not glued,...

  1. #1201 - Kyle Osborne (Cochran, GA)
  2. #1202 - Kyle Osborne (Cochran, GA)
  3. #1311 - Riley Corder (Belvidere, TN)
  4. #1080 - Kevin Cantrell (Monroe, GA)
  5. #909 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)

Category 18 - Friction Call - open category (other then Category 16 and 17)

  1. #752 - Donald Bald (Lebanon, IL)
  2. #1203 - Kyle Osborne (Cochran, GA)
  3. #479 - Jeremiah Cluesman (Bybee, TN)
  4. #1204 - Kyle Osborne (Cochran, GA)
  5. #1073 - Tommy Carter (Gallatin, TN)

Category 19 - Trough Style Call (slate, glass, or other material)

  1. #751 - Donald Bald (Lebanon, IL)
  2. #947 - Andy Cobb (Harvest, AL)
  3. #1074 - Tommy Carter (Gallatin, TN)
  4. #724 - Wanda McPhail (Collinsville, MS)
  5. #723 - Wanda McPhail (Collinsville, MS)

Category 20 - Scratch Box

  1. #949 - Andy Cobb (Harvest, AL)
  2. #748 - Donald Bald (Lebanon, IL)
  3. #1038 - Steve Savage (Alabaster , Al)
  4. #1039 - Steve Savage (Alabaster , Al)
  5. #530 - Rick Ferlita (Tampa, Fl)

Category 21 - Friction Call Amateur (open)

  1. #725 - Wanda McPhail (Collinsville, MS)
  2. #726 - Wanda McPhail (Collinsville, MS)
  3. #1196 - Joshua Daniels (Indianapolis, In)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 22 - Push Button Design

  1. #462 - Eric Rice (Minneapolis, MN)
  2. #1045 - Keith Kennedy (Lawrenceville, GA)
  3. #1044 - Keith Kennedy (Lawrenceville, GA)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 23 - Striker

  1. #1104 - Timothy Oldham Jr. (Newburgh, IN)
  2. #1138 - Jeremiah Cluesman (Bybee, TN)
  3. #911 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)
  4. #930 - Clay Townsend (Fairmount , Ha)
  5. #935 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)

Category 24 - Locator Call

  1. #1095 - Timothy Oldham Jr. (Newburgh, IN)
  2. #520 - Gregg Guthridge (Saint Marys, PA)
  3. #584 - Clayborn Dotson (williamson, wv)
  4. #38 - Ralph Permar (Old Zionsville, PA)
  5. #1078 - Kevin Cantrell (Monroe, GA)

Category 25 - Matched Set/multiple calls

  1. #950 - Andy Cobb (Harvest, AL)
  2. #1011 - Nicholas Metcalf (London, KY)
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 26 - Best Overall Presentation

  1. #1366 - Chris Rice (Lincoln, Ne)
  2. #965 - Robert riddle (keokuk, IA)
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 27 - Innovative Hunting Related Collectibles & Accessories

  1. #703 - Jessie Perkins (Marshfield , MO)
  2. #478 - Jessie Perkins (Marshfield , MO)
  3. #471 - Eric Rice (Minneapolis, MN)
  4. #925 - Bill Howard (Miamisburg, OH)
  5. #926 - Bill Howard (Miamisburg, OH)

Category 28 - Grand National Champion of Champions

  1. #1103 - Timothy Oldham Jr. (Newburgh, IN)
  2. # - (, )
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 29 - Collaborative Decorative Turkey Call

  1. #651 - Michael Lapp (Honey Brook, Pa)
  2. #1302 - Bob Fulcher (Huber Heights, oh)
  3. #653 - Austin Bott (Jim Thorpe, PA)
  4. #21 - Bruce Chaney (Mount Airy, MD)
  5. #1414 - Joshua Daniels (Indianapolis, In)

Most Notable

#1310

Best of Show - NWTF GN Champion Call Maker of the Year

Riley

Corder

(Belvidere, TN)

#1310

Outstanding Youth Hunting Turkey Call Maker of the Year

Riley

Corder

(Belvidere, TN)

#986

Amateur Hunting Turkey Call Maker of the Year

Brad

Roberts

(Knoxville, TN)

#1342

Best of Class I

Neal

Impson

(Hope , AR)

#1310

Best of Class II

Riley

Corder

(Belvidere, TN)

#1266

Best of Class III

Brian

Lawter

(Rutherfordton, NC)

#862

Best of Class IV

Michael

Pauley

(Buchanan , Va)

#774

Grand National Champion of Champions

Jeff

McKamey

(Ooltewah , Tn)

#461

Don Chancey Award

Scott

Witter

(Lockport, NY)

#683

Best of Class V

Jake

Naessen

(Shell Lake , WI)

Category 1 - Short Box:

  1. #1342 - Neal Impson (Hope , AR)
  2. #7 - Scott Witter (Lockport, NY)
  3. #459 - Scott Witter (Lockport, NY)
  4. #1046 - Josh Farley (Chapmanville, wv)
  5. #1047 - Josh Farley (Chapmanville, wv)

Category 2 - Long Box

  1. #460 - Scott Witter (Lockport, NY)
  2. #1023 - Scott Witter (Lockport, NY)
  3. #1048 - Josh Farley (Chapmanville, wv)
  4. #426 - Josh Shoemaker (Lebanon, VA)
  5. #427 - Josh Shoemaker (Lebanon, VA)

Category 3 - One Sided Box

  1. #801 - William Barker (Waldron, in)
  2. #428 - Josh Shoemaker (Lebanon, VA)
  3. #506 - Lee Smith (Saint Thomas, PA)
  4. #429 - Josh Shoemaker (Lebanon, VA)
  5. #1050 - Josh Farley (Chapmanville, wv)

Category 4 - Box Call Open (Amateur)

  1. #986 - Brad Roberts (Knoxville, TN)
  2. #1052 - Josh Farley (Chapmanville, wv)
  3. #27 - Jeff White (Reedy, Wv)
  4. #1053 - Josh Farley (Chapmanville, wv)
  5. #554 - Jeff White (Reedy, Wv)

Category 5 - Slate and Striker

  1. #912 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)
  2. #913 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)
  3. #1025 - Kimmy Hanks (Reidsville, NC)
  4. #1304 - Riley Corder (Belvidere, TN)
  5. #1303 - Riley Corder (Belvidere, TN)

Category 6 - Glass and Striker

  1. #1306 - Riley Corder (Belvidere, TN)
  2. #708 - Paul Platz (Carbondale, IL)
  3. #690 - Pistol Creek Outdoors (DAHLONEGA, GA)
  4. #915 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)
  5. #1305 - Riley Corder (Belvidere, TN)

Category 7 - Other Friction Call and Striker (i.e. aluminum, copper, rock, e...

  1. #917 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)
  2. #916 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)
  3. #1307 - Riley Corder (Belvidere, TN)
  4. #1308 - Riley Corder (Belvidere, TN)
  5. #991 - Brad Roberts (Knoxville, TN)

Category 8 - Double sided pot call (can be any combination of surfaces) and ...

  1. #1310 - Riley Corder (Belvidere, TN)
  2. #1309 - Riley Corder (Belvidere, TN)
  3. #918 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)
  4. #920 - Mark Cornelius (Tyrone , Pa)
  5. #572 - Olin Humphries (Eatonton , Ga)

Category 9 - Friction Call Open (Amateur)

  1. #1437 - Roger Bivins (S Daytona Beach, Fl)
  2. #996 - Brad Roberts (Knoxville, TN)
  3. #657 - Steve Howe (Johns Island , SC)
  4. #995 - Brad Roberts (Knoxville, TN)
  5. #1389 - Sean Calhoun (Blythewood, SC)

Category 10 - Turned Trumpet Call

  1. #1266 - Brian Lawter (Rutherfordton, NC)
  2. #788 - Mike Richard (Eau Claire , Wi)
  3. #1441 - John Koepp (Benton, MO)
  4. #1258 - Mark Prudhomme (Georgetown, SC)
  5. #704 - Lewis Inzer (White Hall, AR, Ar)

Category 11 - Wingbone Open

  1. #466 - Eric Rice (Minneapolis, MN)
  2. #568 - Tony Ezolt (Kutztown, Pa)
  3. #447 - Kevin Lynch (Elsmere, Ky)
  4. #567 - Tony Ezolt (Kutztown, Pa)
  5. #28 - Kevin Rouse (Dandridge , Tn)

Category 12 - Jordan Style Yelper

  1. #793 - Mike Richard (Eau Claire , Wi)
  2. #570 - Tony Ezolt (Kutztown, Pa)
  3. #536 - michael almond (albemarle, nc)
  4. #450 - Kevin Lynch (Elsmere, Ky)
  5. #467 - Eric Rice (Minneapolis, MN)

Category 13 - Air-Operated Yelper Open (Amateur)

  1. #862 - Michael Pauley (Buchanan , Va)
  2. #529 - Lewis Inzer (White Hall, AR, Ar)
  3. #481 - Kevin Rouse (Dandridge , Tn)
  4. #480 - Kevin Rouse (Dandridge , Tn)
  5. #863 - Michael Pauley (Buchanan , Va)

Category 14 - Scratch Box Design

  1. #468 - Eric Rice (Minneapolis, MN)
  2. #786 - Bradley Frazier (Norfolk, Va)
  3. #469 - Eric Rice (Minneapolis, MN)
  4. #821 - Scott Basehore (Denver, PA)
  5. #541 - Tim Bullock (Forest city, NC)

Category 15 - Push-Pin Call

  1. #1367 - Tim Bullock (Forest city, NC)
  2. #628 - Michael Lapp (Honey Brook, Pa)
  3. #626 - Michael Lapp (Honey Brook, Pa)
  4. #787 - Bradley Frazier (Norfolk, Va)
  5. # - (, )

Category 16 - Trough Call and Striker

  1. #683 - Jake Naessen (Shell Lake , WI)
  2. #1096 - David Hagerman (Rolesville, NC)
  3. #1097 - David Hagerman (Rolesville, NC)
  4. #629 - Michael Lapp (Honey Brook, Pa)
  5. #574 - Olin Humphries (Eatonton , Ga)

Category 17 - Tongue Call and Striker

  1. #714 - Rick Harro (Enola, Pa)
  2. #630 - Michael Lapp (Honey Brook, Pa)
  3. #742 - Rick Harro (Enola, Pa)
  4. #904 - Keith Kennedy (Lawrenceville, GA)
  5. #905 - Keith Kennedy (Lawrenceville, GA)

Category 18 - Grand National Champion of Champions Box Call

  1. #774 - Jeff McKamey (Ooltewah , Tn)
  2. #773 - Jeff McKamey (Ooltewah , Tn)
  3. #759 - Ed Terefencko (Pottsville, PA)
  4. #631 - Michael Lapp (Honey Brook, Pa)
  5. #1297 - Bob Fulcher (Huber Heights, oh)

Category 19 - Box Call Sets

  1. #461 - Scott Witter (Lockport, NY)
  2. #1022 - Scott Witter (Lockport, NY)
  3. #756 - Ed Terefencko (Pottsville, PA)
  4. #812 - William Barker (Waldron, in)
  5. #546 - Tim Bullock (Forest city, NC)

Category 20 - Crow Call

  1. #1275 - Brian Lawter (Rutherfordton, NC)
  2. #1276 - Brian Lawter (Rutherfordton, NC)
  3. #981 - Nathan Wolfe (Bastian, VA)
  4. #499 - Chad Scruggs (Union Mills, NC)
  5. #948 - James Strickland (Monroe, LA)

Category 21 - Locater Calls

  1. #1030 - Austin Hanks (Reidsville, NC)
  2. #1210 - Kyle Osborne (Cochran, GA)
  3. #443 - Joe Slaton (Linden, CA)
  4. #1209 - Kyle Osborne (Cochran, GA)
  5. #1031 - Austin Hanks (Reidsville, NC)

Category 22 - Deer Call

  1. #90 - Edwin Shirts (Burlington, IA)
  2. #834 - James Strickland (Monroe, LA)
  3. #998 - Rodd Madison (Farmington , Mn)
  4. #597 - Jon Stollings (Connersville, IN)
  5. #598 - Jon Stollings (Connersville, IN)

Most Notable

#1181

Grand National Youth Dec. Duck & Goose Call Maker of the Year

Bryan

Stelzner

(Zumbrota, MN)

#777

Grand National Amateur Dec. Duck & Goose Call Maker of the Year

Kevin

Rathjen

(Jacob, Il)

#1105

Grand National Champion Call Maker of the Year - Best of Show

Brad

Samples

(Fountain inn, SC)

#1334

Grand National Champion of Champions Award - Dec. Duck & Goose

Pat

Walsh

(Nashville, TN)

#1331

2nd Best of Show

Pat

Walsh

(Nashville, TN)

#932

3rd Best of Show

Kevin

DePeel

(Pickford, MI)

#1105

Favorite Decorative Entry

Brad

Samples

(Fountain inn, SC)

Category 1 - Decorative Carved Call - Amateur

  1. #777 - Kevin Rathjen (Jacob, Il)
  2. #1059 - Daniel Nolen (Mowequa , IL)
  3. #813 - craig mueller (murphysboro, il)
  4. #769 - Chris Alexander (Birmingham, AL)
  5. #1020 - Colson Elkins (Smiths Grove , KY)

Category 2 - Hand Checkered Call - Amateur

  1. #1399 - Brett Berger (Murphysboro, Il)
  2. #1335 - Mic Middleton (New Athens, Il)
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 3 - Laminated Call - Amateur

  1. #1216 - richard patterson (corvallis, mt)
  2. #1337 - Jason Furlow (DuQuoin, IL)
  3. #1071 - Rob Baker (Bishopville, MD)
  4. #1181 - Bryan Stelzner (Zumbrota, MN)
  5. #1256 - Jared Woodruff (Rossville, TN)

Category 4 - Matched Set

  1. #1428 - Chris Betts (North Liberty, IA)
  2. #1439 - Chris Betts (North Liberty, IA)
  3. #766 - Jerry Martin (Luck, WI)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 5 - Traditional Carved Call

  1. #1140 - Jeremiah Cluesman (Bybee, TN)
  2. #1151 - Marv Meyer (Tomah, WI)
  3. #1247 - Shane Gilliland (Arab, Al)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 6 - Decorative Antler Call

  1. #1156 - Jeremiah Cluesman (Bybee, TN)
  2. #1248 - Shane Gilliland (Arab, Al)
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 7 - Decorative Carved Call

  1. #932 - Kevin DePeel (Pickford, MI)
  2. #933 - Kevin DePeel (Pickford, MI)
  3. #1153 - Marv Meyer (Tomah, WI)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 8 - Hand Checkered Call

  1. #1331 - Pat Walsh (Nashville, TN)
  2. #956 - Waylon Thomson (Hagarville, Ar)
  3. #1190 - Brian Byers (DECATUR, IL)
  4. #1379 - Doug Rice (Strasburg, MO)
  5. # - (, )

Category 9 - Laminated Call

  1. #620 - Daniel Hamra (Tulsa, Ok)
  2. #1429 - Brian Ziegler (Genoa, Wi)
  3. #1132 - Robert Holcomb (Parsons , TN)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 10 - Carved Waterfowl Head Call

  1. #1154 - Marv Meyer (Tomah, WI)
  2. # - (, )
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 11 - Miniature Call

  1. #957 - Waylon Thomson (Hagarville, Ar)
  2. #1107 - Brad Samples (Fountain inn, SC)
  3. #815 - craig mueller (murphysboro, il)
  4. #1338 - Jason Furlow (DuQuoin, IL)
  5. #814 - craig mueller (murphysboro, il)

Category 12 - Two-dimensional Decorative Call

  1. #1141 - Jeremiah Cluesman (Bybee, TN)
  2. #1322 - Cody Agee (Trenton, TN)
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 13 - Open Call

  1. #1105 - Brad Samples (Fountain inn, SC)
  2. #1191 - Brian Byers (DECATUR, IL)
  3. #1139 - Jeremiah Cluesman (Bybee, TN)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 14 - Decorative Waterfowl Display

  1. #1438 - Chris Betts (North Liberty, IA)
  2. #1339 - Jeremiah Cluesman (Bybee, TN)
  3. #585 - Clayborn Dotson (williamson, wv)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 15 - Grand National Champion of Champions

  1. #1334 - Pat Walsh (Nashville, TN)
  2. #1106 - Brad Samples (Fountain inn, SC)
  3. # - (, )
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Most Notable

#1163

Grand National Champion Call Maker of the Year - Best of Show

Mike

Stelzner

(Zumbrota, MN)

#1167

2nd Best of Show

Mike

Stelzner

(Zumbrota, MN)

#1159

3rd Best of Show

Mike

Stelzner

(Zumbrota, MN)

#1176

2018 Grand National Champion of Champions - Hunting Duck & Goose Call

Mike

Stelzner

(Zumbrota, MN)

#1182

Grand National Youth Hunting Duck Call Maker of the Year

Bryan

Stelzner

(Zumbrota, MN)

#1182

Grand National Amateur Hunting Duck Call Maker of the Year

Bryan

Stelzner

(Zumbrota, MN)

#1251

Grand National Hunting Goose Call Maker of the Year

Rusty

Heron

(Lasalle , On)

#1251

Favorite Hunting Entry

Rusty

Heron

(Lasalle , On)

#1247

Best Presentation

Shane

Gilliland

(Arab, Al)

#1061

Past and Present Participation

Alan

Whitson

(Charleston , AR)

#777

Dennis C. Poeschel Design Award

Kevin

Rathjen

(Jacob, Il)

Category 1 - Amateur - Working Duck Call - A

  1. #940 - Michael Simmons (Jackson, MS)
  2. #616 - Daniel Hamra (Tulsa, Ok)
  3. #1353 - richard patterson (corvallis, mt)
  4. #1286 - Shannon Hall (Jonesboro , AR)
  5. #1069 - Rob Baker (Bishopville, MD)

Category 2 - Amateur - Working Duck Call - B

  1. #1070 - Rob Baker (Bishopville, MD)
  2. #941 - Michael Simmons (Jackson, MS)
  3. #1257 - Jared Woodruff (Rossville, TN)
  4. #617 - Daniel Hamra (Tulsa, Ok)
  5. #627 - Lewis Inzer (White Hall, AR, Ar)

Category 3 - Amateur - Working Duck Call - C (Open)

  1. #1182 - Bryan Stelzner (Zumbrota, MN)
  2. #1288 - Shannon Hall (Jonesboro , AR)
  3. #942 - Michael Simmons (Jackson, MS)
  4. #1289 - Shannon Hall (Jonesboro , AR)
  5. #1230 - Gary Orr (Hixson, Tn)

Category 4 - Working Duck Call - A

  1. #1159 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  2. #1001 - Michael Meredith (Subiaco, AR)
  3. #1160 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  4. #1431 - mark rogers (johnson city, Tn)
  5. #483 - John Koepp (Benton, MO)

Category 5 - Working Duck Call - B

  1. #1290 - Shannon Hall (Jonesboro , AR)
  2. #1147 - Will Shelley (Siloam Springs , AR)
  3. #1432 - mark rogers (johnson city, Tn)
  4. #1162 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  5. #1120 - Chanse Regier (Port Elgin, On)

Category 6 - Working Duck Call - C (Open)

  1. #1163 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  2. #1148 - Will Shelley (Siloam Springs , AR)
  3. #1164 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  4. #1004 - Michael Meredith (Subiaco, AR)
  5. #486 - John Koepp (Benton, MO)

Category 7 - Working Duck Call - D

  1. #1166 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  2. #816 - Rick Perry (Chillicothe, Il)
  3. #1006 - Michael Meredith (Subiaco, AR)
  4. #1165 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  5. #488 - John Koepp (Benton, MO)

Category 8 - Working Duck Call - E

  1. #963 - Waylon Thomson (Hagarville, Ar)
  2. #1180 - Jeremy Chinn (Collierville, TN)
  3. #1215 - richard patterson (corvallis, mt)
  4. #524 - Benny Floyd (CABOT, Ar)
  5. #553 - Ryan Roosa (Newton falls, OH)

Category 9 - Working Calls Matched Set

  1. #1167 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  2. #489 - John Koepp (Benton, MO)
  3. #1236 - Gary Orr (Hixson, Tn)
  4. #1425 - Chris Betts (North Liberty, IA)
  5. # - (, )

Category 10 - Working Goose Calls - A

  1. #1251 - Rusty Heron (Lasalle , On)
  2. #1169 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  3. #1168 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  4. #1250 - Rusty Heron (Lasalle , On)
  5. #1443 - John Koepp (Benton, MO)

Category 11 - Working Goose Calls - B

  1. #1170 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  2. #1427 - Chris Betts (North Liberty, IA)
  3. #491 - John Koepp (Benton, MO)
  4. #1284 - Levi Baker (Shelburn, IN)
  5. #1172 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)

Category 12 - Working Antler Calls

  1. #1253 - Rusty Heron (Lasalle , On)
  2. #492 - John Koepp (Benton, MO)
  3. #1152 - Will Shelley (Siloam Springs , AR)
  4. #1173 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  5. # - (, )

Category 13 - Working Waterfowl Whistles

  1. #1145 - Ben Shook (Iron Station, NC)
  2. #1174 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  3. #1327 - Waylon Thomson (Hagarville, Ar)
  4. #1146 - Ben Shook (Iron Station, NC)
  5. #1149 - Ben Shook (Iron Station, NC)

Category 14 - Working Cut-down Calls

  1. #1008 - Michael Meredith (Subiaco, AR)
  2. #1007 - Michael Meredith (Subiaco, AR)
  3. #1430 - John Koepp (Benton, MO)
  4. # - (, )
  5. # - (, )

Category 15 - Grand National Champion of Champions

  1. #1176 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  2. #1175 - Mike Stelzner (Zumbrota, MN)
  3. #493 - John Koepp (Benton, MO)
  4. #494 - John Koepp (Benton, MO)
  5. # - (, )